Český den proti rakovině: Lepší léčba i prevence napomáhají uzdravení, říká onkoložka
Jak předcházet vzniku nádorových onemocnění? Jak se chovat ke člověku s rakovinou? Jaké pokroky se daří dělat v léčbě? Mimo jiné i tyto otázky jsme při příležitosti Českého dnu proti rakovině položili MUDr. Renatě Koževnikovové, renomované onkoložce a současně zástupkyni vedoucí lékařky mobilní hospicové péče v organizaci Sdílení.
„Prevence je jednoznačně důležitá. Je vhodné účastnit se screeningových programů, které se člověka týkají. To znamená screening karcinomu prsu od 45 let nebo kolorektálního karcinomu a karcinomu prostaty od 50 let. Pokud patříte mezi kuřáky, určitě byste neměli zanedbat screening plicního karcinomu. Pro ženy jsou rovněž důležité pravidelné návštěvy u gynekologa a screening karcinomu děložního čípku. V případě, že se vyskytují nádorová onemocnění ve vaší rodině, je vhodné zahájit screeningový program už v nižším věku, aby bylo možné zachytit nádor co nejdříve,“ doporučuje Koževnikovová.
Současně zdůrazňuje, že důležité je i dodržování zdravého životního stylu. „Je třeba vyhýbat se vysoce zpracovaným potravinám a zkrátka všemu, o čem obecně víme, že je nezdravé. Člověk by měl jíst dostatek zeleniny, vlákniny a hýbat se. To jsou tři hlavní zásady. Za nádorovým onemocněním ovšem nikdy nestojí jen jedna příčina. Svou roli sehrávájí například i životní prostředí, způsob, jakým žijeme nebo stres. Ke vzniku nádoru mohou mít někteří z nás i genetické dispozice. To vše se potkává a v určité situaci z toho vzniká nádorové bujení,“ říká.
Diagnostikování nádorového onemocnění není těžkým životním momentem pouze pro samotného pacienta, ale také pro jeho blízké. Jak by tedy mělo okolí k člověku s touto nemocí přistupovat?
„Chování blízkých se v takové situaci určitě změní, to je nevyhnutelné. Současně by se ale mělo změnit co nejméně,“ myslí si Koževnikovová. „Je třeba respektovat, jak se člověk cítí, nebát se ho zeptat, co potřebuje a zejména pro nejbližší okolí je důležité, aby s ním tuto životní situaci co nejvíce sdíleli. Je dobré nabídnout mu účast například při stěžejních rozhovorech týkajících se léčby, aby na to nebyl sám. Současně je třeba člověka podporovat a nedovolit mu, aby se propadal do deprese. Vždy se dá nějak pomoci. Léčba je sice náročná, situace ale často není beznadějná,“ vysvětluje.
V léčbě nádorových onemocnění došlo za poslední dobu podle Koževnikovové k velkému pokroku. „V této oblasti pracuji třicet let. Za tu dobu dorazila řada nových léků nebo léčebných postupů, které zásadním způsobem zlepšily prognózu. Některé diagnózy by ještě před pár lety byly téměř neřešitelné, například metastatický melanom. Dnes ale lidé, kteří podstupují moderní typ léčby, žijí kvalitní život a často roky pracují,“ prozrazuje.
K vyššímu počtu uzdravených nebo dlouhodobě stabilizovaných pacientů podle Koževnikovové nepřispívá pouze samotný pokrok v léčbě. „To, že zvládáme prodloužit život, je dáno i prevencí. Zachycují se menší nádory, ty mají lepší prognózu a tím pádem i větší šanci. Tento faktor také sehrává velkou roli,“ říká.
Dodává však, že stále existují případy, ve kterých je léčba velmi náročná. „Prognóza některých nádorů zůstává nadále velmi špatná. Mezi ně patří například nádor slinivky. U něj je problémem, že se jen málokdy zachytí v nízkém stádiu. Většinou se tak stane až v případě, kdy vykazuje příznaky a je velký,“ uvádí příklad.
Ke snížení úmrtnosti na nádorová onemocnění přispívá v České republice již 34 let také nezisková organizace Liga proti rakovině. Právě ta pořádá Český den proti rakovině, jehož smyslem je preventivně působit na širokou veřejnost a za nabízené kvítky měsíčku lékařského získat prostředky na boj proti rakovině. Již několik let patří tato organizace i mezi podporovatele Sdílení, za což jí děkujeme.
Foto: Český den proti rakovině